Po zimowym letargu, w człowieku budzi się przyrodzona potrzeba ruchu, jaka idealnie łączy się z noworocznymi postanowieniami. „W tym roku wyszczupleję”, „zacznę uprawiać sport”, „rzucę palenie”, „przebiegnę maraton” – rozbrzmiewa znajomo? Co innego rzec, a co innego powyższe frazy zamienić w czyn. Im bliżej wiosny, tym nagminniej jestem bombardowany pytaniem – „jak zacząć biegać?” A wydawałoby się, iż bieganie to najprostsza forma ruchu.

Poznaj ofertę

Autor: Stewart Chambers
Źródło: http://www.flickr.com

Bieganie to najogromniejszy altruista współczesnych czasów. Niewiele wymaga, a tak dużo daje od siebie. Przykłady? O tym poniżej. Bieganie: przynosi pożądane efekty prędzej niż inne formy aktywności , nie wymaga od ciebie wcześniejszego treningu ani drogiego ekwipunku, to aktywność, którą możemy uprawiać dosłownie wszędzie, pozwala na wsłuchanie się w swoje myśli, obniża tętno, to najbardziej skuteczna pigułka antydepresyjna, modeluje figurę, zwiększa wydajność całego organizmu, spala tłuszcz, daje mnóstwo energii, poprawia samopoczucie.

W jaki sposób zacząć bieganie? Niezbędne będą 3 rzeczy: buciki do biegania (np. Adidas ZX Flux), miejsce do biegania jak też przede wszystkim ochoto.

Pragniesz zobaczyć inne tak samo pomocne sugestie? Jeżeli tak, to zobacz tu (https://sofapilatesstudio.pl/), a niewątpliwie nie odczujesz rozczarowania.

Reszta jest bezcelowa! Naturalnie możesz stracić kilkaset złotych w specjalnym sklepie dla biegaczy, zaopatrując się w modny dresik, buty Air Jordan Retro z najnowszej kolekcji itp. Ale po co? Na początek schwyć bakcyla, następnie stopniowo zaopatruj się w profesjonalne wdzianko. Kupując specjalistyczny ekwipunek już na samym początku przygody z joggingiem, nie będziesz lepszym biegaczem.

maraton

Autor: Peter Mooney
Źródło: http://www.flickr.com

Najogromniejszy błąd to za prędko a także za wiele. Każdy z nas rozpoczynając przygodę z bieganiem, zaczyna z innego poziomu wyjściowego. To znaczy dla jednego przebiegnięcie piętnastu minut bez żadnego przystanku nie będzie stanowiło większego kłopotu, z kolei będą osoby, jakim po kilkuset metrach truchtu serduszko podejdzie do gardła. Na początek przeplataj bieg z marszem, stopniowo minimalizując czas marszu przy jednoczesnym zwiększaniu czasu biegu w butach Air Jordan Retro. Więcej nie znaczy lepiej. Powoli zwiększaj pokonywane dystanse.

Priorytetem jest identyfikacja celu, najlepiej już na początku. Może to być poprawienie samopoczucia, wyszczuplenie czy poprawa kondycji. Nieistotne. Mieć pojęcie gdzie się biegnie, zatem wiedzieć jak stawiać sobie cele.