W zasadzie w każdych czasach przywiązywano wagę do tego, czy dana osoba jest zadbana. Dotyczyło to w szczególności pań, na których prezencję zważano najbardziej. Dawniej to panie miały być swego rodzaju ozdobą, choć mężczyzna w różnorodnych przypadkach również miał obowiązek zadbać o higienę i o właściwy stopień elegancji.

facet

Autor: Susan Solinski
Źródło: http://www.flickr.com
Aktualnie dużo większą uwagę zwraca się na wygląd mężczyzn. Patrzą na to zarówno panie, jak i na przykład ewentualni pracodawcy. Liczy się już nie tylko elementarny stopień higieny osobistej, ale również wyczucie stylu i stosowanie różnorodnych preparatów. Można więc stwierdzić, że zadbany mężczyzna obecnie potrzebuje większej ilości środków niż dawniej. Rzecz jasna stałą zaletą jest zdolność odpowiedniego doboru wyglądu i stylu do okazji. Elegancki mężczyzna będzie zatem prezentował się zupełnie odmiennie na rozmowie kwalifikacyjnej niż na przykład na ślubie.

Środki kosmetyczne

Niektórzy ludzie są zdania, że stosowanie przez panów wód perfumowanych czy pozostałych tego rodzaju kosmetyków jest „niemęskie” i ma być wyłącznie domeną pań. Jest to rzecz jasna nieprawda. Znajduje to odbicie zwłaszcza w odczuciach pań, które wielką uwagę zwracają na zapach mężczyzny. Oczywiście najważniejsze jest zatroszczenie się o higienę dla pozbycia się wszelkich nieprzyjemnych aromatów. Odpowiedni dobór perfum jest już umiejętnością na wyższym poziomie. W tej kwestii często zdarza się, że panowie szukają pomocy i rady u swoich partnerek. Współcześnie coraz częściej także zdarza się, że panowie wybierają typowo damskie kosmetyki, takie jak przykładowo krem do twarzy (kliknij i zobacz – szczoteczka do oczyszczania twarzy Permanent24) czy nawet przezroczysty lakier do paznokci.

Moda

Mężczyzna u kosmetyczki

Autor: DER-MED
Źródło: DER-MED

Ubiór dla mężczyzn nie jest co prawda dziedziną tak zaawansowaną jak moda dla kobiet, jednak przewiduje niezwykle szeroki wybór stylów i pomysłów. Nie jest oczywiście obowiązkiem każdego mężczyzny śledzenie obecnych trendów w modzie i dostosowywanie się do nich za wszelką cenę. Warto jednak raz na jakiś czas pokusić się o odświeżenie garderoby, by nie uchodziła za staroświecką. Często bywa tak, że męska szafa jest niezwykle uboga, co niewątpliwie dobrze jest zmienić. Warto zainwestować chociażby w kilka par obuwia na różnorodne okazje. Obuwie powinno być dobrej jakości i jak najbardziej zadbane.