wełna to dość powszechne i stosowane włókno naturalne, które uzyskuje się z okrywy włosowej owiec, kóz, lecz również lam oraz wielbłądów. Włókno wełniane charakteryzuje się doskonałymi cechami, takimi jak łuskowatość czy karbikowatość.

siłownia

Autor: torbakhopper
Źródło: http://www.flickr.com
kostiumy

Autor: Pretty One
Dzięki tego rodzaju cechom są bardzo rewelacyjne do tworzenie wysokiej jakości włókienniczych wyrobów.
Owczą wełnę uzyskuje się przez strzyżenie owiec, określana jest też jako runo lub strzyża. Jest świetnym surowcem włókienniczym do wyrobu wysokiej jakości tkanin, włóknin oraz dzianin. Jakościową wełnę, która jest miękka i puszysta, ma cienkie włókna i długość od czterech do dwunastu cm, otrzymamy z owiec rasy merynos. Grubszą natomiast z ras owiec długowełnistych oraz nizinnych. Obecnie są nowe rodzaje jak wełna parzona, (zobacz wełnę parzoną) faktycznie doceniana.
sklepy - płótno

Autor: Kuba Bożanowski
Źródło: http://www.flickr.com
Z naprawdę długich włókien wełny żywej, uzyskać możemy przędze czesankowe, z pozostałych natomiast rodzajów stosowanych jako domieszki do bardziej krótkich włókien wełny żywej, można zyskać niższej jakości przędze zgrzebne. Powszechne jest też wykorzystywanie mieszanki włókien wełnianych z pozostałymi włóknami, takimi jak bawełna czy jedwab.

Takie mieszanki włókien wykorzystuje się do tworzenia dywanów, wykładzin podłogowych, poduszek, jak i koców. Jak więc łatwo dostrzec wykorzystywanie wełny jest powszechne, i nie jest ważne czy mowa o tradycyjnych rodzajach, czy bardziej nieznanych, lecz równie solidnych jak wełna gotowana – .

Nie jest to dziwne, ponieważ każdy rodzaj wełny to bardzo duża ilość zalet, co oznacza świetne właściwości dźwiękochłonne, termoizolacyjne, a również dużą higroskopijność. Ponadto, wełna (zobacz wełna parzona na płaszcz lana cotta) pochłania promieniowanie UV.
Kategorie: