Żyję w Beskidzie Śląskim. Dla mnie pejzaż zielonych trójkątów za domem, zamglonych o brzasku, to normalność. To w ogóle nie oznacza nudy – podczas gdy dosięgasz wzrokiem gór nie musisz mieć telewizora, wystarczy odrobina uwagi. I mamy pokaz! Wcześnie rano zdarza się, iż mgły podnoszą się jakby kurtyna w teatrze. Popularna jest opinia, że górale umieją szóstym zmysłem przewidzieć aurę.

góry

Autor: Matt Ming
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas gdy idziemy po pieczywo na śniadanie lub też po drożdżówki do najlepszej w okolicy cukierni, możemy na tym sposobie polegać. Sprawa robi się bardziej poważna, a nawet zabójczo poważna, kiedy w planach mamy górską eskapadę. Wtedy obejrzenie prognozy pogody to rzecz podstawowa. Jednak, nawet jeśli prognoza była piękna, rozsądnym pomysłem jest odpowiednie przygotowanie się. Każdy rozsądny, kuty na cztery nogi turysta, pomyśli o komfortowych trepach oraz plecaku „kominie”. Warto jednak pamiętać także o odpowiednim stroju. Generalna reguła jest taka, iż należy ubrać się „na cebulkę”, zatem tak, aby było nam łatwo w razie konieczności zdjąć bądź włożyć dodatkowe ubranie. Istotne jest także, żeby się zbyt nie przegrzać. I tu przychodzi nam z pomocą sportowa odzieżtermoaktywna – tu przykłady rękawiczki.

Jest ona osiągalna w postaci nawet całych kompletów termoaktywnych (w tym miejscu zobaczysz znacznie więcej: koszulki termoaktywne, które się poleca). Są to ciuchy z materii ery kosmicznej. Konstrukcja tej bielizny składa się z mikroskopijnej wielości rureczek, które mają za zadnie drenować pot ze skóry a jednocześnie zapewnić dopływ powietrza do skóry. Jest to osiągalne dlatego m.in., że rureczki z których jest wykonana tkanina (zobacz sprzedaż dzianiny wełnianej) przekrój na tyle duży aby przepuścić krople potu ale na tyle nieduże by nie przepuścić maleńkich cząsteczek pary.

Zatem nie istotne czy nosimy koszulki termoaktywne czy skarpetki termoaktywne, rękawiczki termoaktywne czy też komplety termoaktywne – wszystkie w/w części garderoby powinny przylgnąć do ciała (im ściślej tym lepiej chronią przed zimnem). Tylko wtedy rurki będą odprowadzały wilgoć na zewnątrz i spełniać swoją funkcję „oddychającą”.