Wywodzą się z wnętrza ziemi, tam pośród law i skał tworzą się najznakomitsze okazy – kamienie szlachetne. Jeśli interesujesz się tym tematem nie zdziwią Cię nasze typy, jednak dla początkujących i średnio-zaawansowanych nasz przegląd będzie wstępem i uzupełnieniem wiedzy.

śliczny szafir

Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com

Diament. No przecież nie zdarzyć się inaczej. Jest to najbardziej twardy materiał, który spotykany jest w przyrodzie. To tak naprawdę czysty węgiel, warto wiedzieć, że, to jedna z nielicznych substancji, która jest w stanie się spalić bez pozostawienia popiołu. Nie polecamy jednakże tego typu zabaw z diamentem, lepiej je na przykład oszlifować.

Szmaragd, czyli zlepek atomów tlenu, glinu, krzemu i berylu. Szmaragdy cenione są od niepamiętnych czasów, nie inaczej jest dzisiaj, co warte odnotowania, w średniowieczu ceniono je bardziej niż diamenty. Współcześnie, najpiękniejsze okazy są wyceniane na podobnym poziomie, co brylanty. Najbardziej znany szmaragd? Bez wątpienia – Gwiazda Atochy. Jego wiek to ponad 400 lat, masa – 13 karatów. Jego dzieje były dramatyczne, przepadł on pod wodami u wybrzeży Florydy, kiedy wieziony był na największym hiszpańskim galeonie. Znaleziony ponownie w 1985, gdy statek odkryto i wydobyto z niego kosztowności.

Szafir składa się z tlenku glinu, a jego piękna, niezwykła niebieska barwa to rezultat działania jonów żelaza lub tytanu. Jest zdolny do wykazywania zdolności do generowania gwiaździstych smug (tak zwany asteryzm – smuga światła na powierzchni oszlifowanego kamienia), jednakże istotnie mieć na uwadze, że szafiry są w stanie również odznaczać się różnymi barwami. Spotykane są barwy od lekko żółtej po czerwoną a nawet fioletową. Spotykać można również odmiany zupełnie bezbarwne, zaś za najbardziej cenione uważa się szafiry niebieskie niebieski worek do segregacji i czarne.

Autor: stephend9

Rubin to rzadka i niezwykle ceniona odmiana korundu, czyli jak w przypadku szafiru – tlenku glinu. Ciekawą i dość niespotykaną barwę zawdzięcza jonom chromu. Za najbardziej zjawiskowe okazy uważa się te bogate w unkluzje („wstawki”) z rutylu. Taki dodatek gwarantuje pojawienie się dwóch interesujących zjawisk optycznych. Pierwsze z nich, identycznie jak w sytuacji szafiru, to asteryzm. Drugim natomiast jest błysk kociego oka, co oznacza poziomą smugę światła, jaka porusza się po powierzchni podczas jego obracania. Powinniśmy jednocześnie dodać, że rubiny z kocim okiem są bardzo rzadkie i niespotykane. Dodatkowe informacje w tym temacie zdradzi hurtownia jubilerska.

Na pewno kamienie szlachetne pozostaną tymi okazami, które zawsze będą miały swoją wartość i swoich wielbicieli. Nic dziwnego, trzeba przyznać, że już pierwsze spotkanie z diamentem, szafirem, szmaragdem czy rubinem pozostawia niezwykłą pewność, że oto mamy do czynienia z magią.