Wygodne, wodoodporne buty to niezbędny element wyposażenia wszystkich piechurów. W sklepach ich propozycja jest bardzo duża, a ceny rozpoczynają się od około stu złotych a kończą nawet na ponad tysiącu. Tak więc jest w czym wybierać, ale żeby wybrać dobrze trzeba się trochę zastanowić, czego dokładnie się potrzebuje. Nieodpowiednio dobrane buty do górskich wędrówek w najlepszym wypadku będą niewygodne, ale często mogą spowodować zwichnięcia czy złamania nogi.

buty trekkingowe

Autor: Susanne DaDavidsson
Źródło: http://www.flickr.com
Dlatego też w pierwszej kolejności należy je dostosować do charakteru wędrówek, i tu można rozróżnić trzy podstawowe ich odmiany. Do krótkich wędrówek po mało wymagającym terenie, a także jeśli na co dzień chce się mieć na nogach praktyczne obuwie, doskonale nadają się niskie buty. Są one dość lekkie, dobrze oddychają i utrzymują komfort termiczny, a część modeli jest wyposażona w wodoodporne membrany. Jednak z powodu tego, że nie chronią one dobrze kostek, to nie zaleca się ich na trudniejsze szlaki, na jakich jest przykładowo więcej błota czy kamieni.

Kolejny rodzaj butów trekkingowych jest wykonany z bardzo podobnych materiałów, lecz ma już znacznie wyższą cholewkę. Dzięki temu, że dużo lepiej ochraniają stopy przed urazem, to można już w nich wyjść w trudniejszy teren, szczególnie że znacznie częściej niż lekkie buty posiadają one wodoodporne membrany. Najwyższą półkę stanowią buty typowo górskie, wykonane z grubej skóry, masywne i mające porządną podeszwę. W takich butach nie będzie straszne żadne błoto, deszcz czy śnieg, w każdych warunkach bardzo dobrze sobie poradzą – więcej szczegółów.

Jeżeli zaprezentowane tu wiadomości są dla Ciebie niebanalne, kliknij tutaj, gdyż w danym serwisie także znajdziesz coś wartościowego.

Buty w góry

Autor: hrvargas
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście takie buty trekkingowe damskie nie będą kosztować stu złotych, a jednak trzeba za nie dać parę razy więcej, ale nawet przy intensywnej eksploatacji z pewnością posłużą kilka lat chodzenia. Kupując obuwie do chodzenia, nieważne z której grupy, zawsze należy je dobrze przymierzyć. Powinny być one wygodne i dobrze dopasowane, szczególnie nie mogą być zbyt luźne, bo na górskich szlakach każdy szczegółów spowodować może nieprzyjemne odciski albo obtarcia.