Zdrowy model życia stał się jakiś czas temu głównym tematem wielu esejów tak w kobiecych pisemkach, jak i rozmów prowadzonych w ramach audycji radiowych. Przywykło się sądzić, że Polacy znajomością reguł np. zbilansowanego żywienia raczej nie grzeszą. Niedużo lepiej bywa w przypadku wprowadzania wiedzy w praktykę. Doskonale nam znane jest przedstawienie przeciętnego Kowalskiego, który wolne od pracy popołudnia spędza wylegując się plackiem przed monitorem telewizora.

Nieduża dawka ruchu powoduje, że organizm człowieka błyskawicznie przybiera na wadze. O ile zbyt niska waga może stać się powodem utrapień, o tyle niepotrzebne kilogramy stanowią o wiele poważniejszy problem. Masa organizmu, która w znaczącym stopniu przekracza górną normę stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Kto ma na względzie swoją kondycję fizyczną rękawiczki na crossa psychiczną, na pewno będzie troszczył się o to, żeby licznik wagi nie przekraczał definiowanej normy. Nie lekceważ problemu – sprawdź dietę redukcujną. Niezwykle pomocny w tej sprawie jest tzw. wskaźnik bmi. To narzędzie dostępne na stronach internetowych pozwala określić, czy waga ciała pozostaje mieści się w określonych granicach. Wystarczy podać w pustych polach wzrost i wagę, a także płeć.

szczupła sylwetka

Autor: Fotolia
Źródło: Fotolia

Po wciśnięciu przycisku oblicz, internetowy kalkulator wyświetli na monitorze laptopa informacje, czy waga konkretnej postaci pozostaje odpowiednia do podanego wzrostu. Jeżeli wynik jest daleki od tego prawidłowego, to wówczas należałoby się zastanowić nad zmianą diety i sposobu życia. Taki alert będzie pierwszym sygnałem, że organizm domaga się radykalnych zmian. Nadwaga staje się przyczyną poważnych chorób, w tym także tych nazywanych jako cywilizacyjne. Pośród nich znajdują się te, które bywają połączone z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krwionośnego, czyli na przykład zawał lub miażdżyca tętnic. Mężczyźni z nadmiarem niepotrzebnych kilogramów są też o wiele bardziej narażeni na cukrzycę.Lista dolegliwości, na które może zapaść człowiek z nadwagą pozostaje całkiem niekrótka. Chociaż wśród nich znajdują się także te mniej poważne schorzenia, to warto zadbać o smukłą sylwetkę. Poznaj jak działa zielona kawa na odchudzanie.

Tak naprawdę nigdy nie wiemy, kiedy nasza waga niebezpiecznie zbliży się do górnej granicy wyznaczonych norm. Jeśli internetowy kalkulator nie będzie podawał nazbyt niepokojącego wyniku, a wskaźnik bmi będzie mieścił się w akceptowalnych granicach, to i tak warto pomyśleć o dodatkowej dawce ruchu na otwartym powietrzu lub o skonsumowaniu jabłka zamiast solidnej paczki prażynek