Jedną z cech prawdziwych mężczyzn jest zarost na twarzy. Brody i wąsy rosną u panów w zasadzie od wielu kilkunastu lat, i w zasadzie do końca życia trzeba o nie dbać. Dzisiaj modny mężczyzna to taki, który jest bez zarostu, lecz wypielęgnowane wąsy i broda są również dopuszczalne. Jednak nie może to być zarost, jaki będzie niechlujny, tylko zadbany i przystrzyżony. Niekiedy jeszcze można tolerować parodniowy, męski zarost, ale tylko w nieoficjalnych sytuacjach, na bardziej oficjalne okazje należy jednak zadbać o to, aby żadnego zarostu nie mieć.

A do jego pielęgnowania jest kilka różnych technik. Nowoczesne osoby, nie lubiące takich czynności pielęgnacyjnych wybiorą zapewne maszynki elektryczne, za ich pomocą da się pozbyć zarostu szybko i bez odkurzacz przemysłowy bezworkowy używania czegokolwiek innego. Jednak większości panów taka metoda golenia nie do końca podchodzi, wolą oni tradycyjne metody. Najstarszą i powszechnie uznawaną za dość ekstremalną jest golenie się brzytwą. Dawniej, kiedy maszynek nie było, to była jedyna możliwość, ale dziś nie każdy dałby sobie radę z ekstremalnie ostrym ostrzem na szyi.

maszynka do golenia

Autor: The Cookiemonster
Źródło: http://www.flickr.com

Najbardziej popularną obecnie metodą golenia są różnego rodzaju maszynki. Oferowane są one w wielu różnych odmianach, od najtańszych tanich maszynek jednorazowych aż po nowoczesne, kilkuostrzowe egzemplarze. Lecz golenie to nie tylko brzytwa czy maszynka. Zarost przed nim należy dobrze zmiękczyć, a tu przydadzą się bardzo pianki do golenia (). Mniej popularne, ale ponoć dużo lepsze jest użycie klasycznego pędzla i specjalnego kremu, tyle że naszym panom po prostu nie będzie się chciało z tym bawić.

Po goleniu warto także zadbać o skórę na twarzy. Świetnie będzie się tu sprawdzał jakiś lepszy balsam po goleniu, wielu mężczyzn chętnie sięga również po ałun, jaki działa ściągającą i bakteriobójczo, a równocześnie świetnie hamuje krwawienie. Wybierając akcesoria i kosmetyki do golenia warto szukać dobrych, sprawdzonych firm, przykładowo tutaj bardzo dobrze prezentują się produkty firmy dovo razors.