Skarpetki, a właściwie produkty skarpetopodone, czyli mające chronić stopy przed chłodem i otarciami, nie są nowym wynalazkiem, niedawno mimo to stały się powszechną częścią stroju, a co ciekawsze wyznacznikiem klasy (w sensie umiejętności modnego ubierania się) właściciela owej części garderoby. W przeszłości były wykonywane z nici lub wełny, ogólno dostępne stały się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to ich produkcja ruszyła na masową skalę.

Kolorowe skarpetki

Autor: fenwench
Źródło: http://www.flickr.com
Wcześniej niż skarpetki, w takiej formie jaką znamy dziś, używane były onuce.

Jeśli interesuje Cię to zagadnienie, to odsyłam do strony (https://www.wolleamore.pl/), gdyż znajdziesz w tamtym miejscu dużo zajmujących Cię tematów, które są tam opisane.

Był to prostokątny kawałek tkaniny (najczęściej len lub bawełna) owijany wokół stopy. Onuce najdłużej przetrwały wśród żołnierzy (zwłaszcza w armii rosyjskiej, bo aż do 2007 roku), były używane nie tylko jako część garderoby chroniącą stopę przed urazami, sprawdzały sie też znakomicie jako opatrunki (były niezastąpione w czasie wojny), poza tym szybko wysychały po praniu. O ile w średniowieczu skarpety były synonimem bogactwa (niewiele osób mogło sobie pozwolić na obuwie nie mówiąc juz o skarpetach), tak obecnie, poza swoją zwyczajną funkcją, są informacją o stylu danej osoby.

Skarpety bywają różne; są zwyczajne skarpety bawełniane, skarpety stopki (), skarpety z palcami, a nawet skarpety specjalizowane (np. narciarskie), bywają też podkolanówki (damskie i męskie). Do niedawna skarpety dla osób dorosłych można było nabyć w różnych kolorach i wzorach (na skarpetach dziecięcych pojawiały sie motywy zabawek czy postacie z bajek), obecnie dając na rynek skarpety producent dba o to by były na nich także najnowsze trendy internetowe (postacie z popularnych memów, zdjęcia zwierząt – głównie psów i kotów), ważna jest również jakość tej części garderoby. Największa popularnością cieszą się wciąż skarpety bawełniane, jednak przy ich doborze, zwłaszcza do garnituru i butów, należy być bardzo ostrożnym, tak ich fason jak i kolor ma istotne znaczenie (można zaliczyć sporą modową wpadkę nie dobierając ich poprawnie).

Skarpetki

Autor: http://socktok.pl/
Źródło: http://socktok.pl/
Panie wolą skarpety stopki lub podkolanówki. Młode kobiety i dziewczęta najchętniej wybierają różnokolorowe grube podkolanówki, które ładnie zaznaczają ich łydki, a poza tym bardzo rzucają sie w oczy i są ciepłe. W czasach Internetu, portali społecznościowych i wszechobecnych szafiarek, poszukujących coraz to nowych stylizacji, to jak wyjdzie się na fotografii wrzuconym w sieć jest dla wielu bardzo istotne, tu nawet, mogłoby sie wydawać, zwyczajna skarpetka może mieć główne znaczenie. Stylizując skarpety wytwórca ma na uwadze takie zjawiska.

Trudno określić na jakie tory skieruje tę część stroju obecna i przyszła moda, jedno jest wiadome, skarpetki w tej czy innej formie zostaną w szafie każdego z nas. Najprawdopodobniej wkrótce minie okres udziwniania modeli i nastąpi zwrot w kierunku klasycznych wzorów. Kto wie może znowu na żeńskie łydki wrócą białe podkolanówki. W dobie globalnej sieci nawet zwykła skarpetka nie umknie uwadze spostrzegawczego stylowego blogera. Projektanci bawią się ich formą, producenci pilnie śledzą trendy i ruchy w społeczności globalnej wioski, a skarpetki pewnie nadal pozostaną na właściwym miejscu – na stopie.