Czym jest witrektomia? Mnóstwo osób sądzi, iż to tak naprawdę operacja ostatniej szansy. Niestety, jest sporo w tym racji. Przy pomocy wielu innowacyjnych technik i najnowszych narzędzi, dzięki rozwojowi nauki, można za pomocą witrektomii zatrzymać, a nawet leczyć schorzenia, które kilkadziesiąt lat temu prowadziły do zaniku widzenia.

spojrzenie

Autor: Evandro Felippe
Źródło: http://www.flickr.com

Witrektomia to zatrzymanie patologicznych zmian z ciała szklistego i siatkówki oka. Jak wiadomo, ciało szkliste jest galaretowatą substancją, zajmuje ona tylną komorę oka. Lekarz polski dentysta dublin specjalista kwalifikuje chorego do tego rodzaju zabiegu, kiedy nie są możliwe inne drogi podleczenia siatkówki czy ciała szklistego. W momencie chorób siatkówki skierowanymi do witrektomii jest otwór plamki, błona nasiatkówkowa czy odwarstwienie siatkówki. Jeżeli wymaga tego ciało szkliste, to wskazówkami do witrektomii są krwotoki lub zmętnienia ciała szklistego. Jak przebiega taka operacja?

Lekarz przeprowadza zabieg patrząc precyzyjny mikroskop. Przy jego pomocy jest możliwe dokładnie dokonać nacięcia siatkówki w trzech miejscach. Niewielkie nacięcia nie są niebezpieczne, ponieważ osiągają długość od pół do jednego milimetra. Używając nacięć usunąć można ciało szkliste, w zamian zaś wprowadzić do oka inną substancję, takie jak gaz czy jałowe powietrze.

Typ substancji jest zależny od zarządzenia operującego specjalisty, gdyż dopiero w trakcie operacji może ocenić stan oka. Równocześnie, witrektomii mogą towarzyszyć pozostałe procesy operacyjne, ale zależy to od tego, jakiego typu schorzenia wpłynęły na zły stan oka. Witrektomia dość często łączona jest z wymianą mętnej soczewki. Wiele osób zastanawia się nad się bólem w trakcie tej operacji, ale czy słusznie ().

oko

Autor: William Warby
Źródło: http://www.flickr.com

Czy witrektomia jest bolesna? Warto wiedzieć że wykonywana jest w nieczuleniu miejscowym, a wszystko trwa około sześćdziesięciu minut. Ponadto, jest to zabieg w trybie ambulatoryjnym, co znaczy, że zaraz po jej zakończeniu można jechać do domu. Naturalnie, ból może towarzyszyć nam przez kilka dni po wykonanej operacji. Łatwo go jednak zwalczyć zwykłymi lekami przeciwbólowymi kupionymi bez recepty. Tego typu zabieg dobrze wykonać w fachowej klinice leczenia wad wzroku.