Szlachetne kamienie od wieków są obiektem pożądania wielu ludzi. Były i w dalszym ciągu są one zakładane w charakterze biżuterii, lecz sporo osób zaczęło je również traktować jako świetną lokatę kapitału. Oprócz tego dla niektórych kamienie szlachetne są także źródłem mocy i niezwykłych właściwości, dzięki czemu ich popularność jest jeszcze większa. Obecnie chętniej używanych sporo różnych kamieni szlachetnych, w tym najcenniejsze z nich, to znaczy szafiry, rubiny i diamenty.

śliczny szafir

Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com

Szeroko wykorzystuje się je w przemyśle jubilerskim, przy wytwarzaniu kolczyków, pierścionków i pozostałej biżuterii. Często na pierwszy rzut oka są trudno rozpoznawalne i nie są podobne do pięknych, błyszczących kamieni które można zobaczyć w sklepach jubilerskich, dopiero po odpowiedniej obróbce ukazuje się ich całe piękno – a sposobów na ich obrobienie jest rzeczywiście sporo, o czym przekonać się można sprawdzając propozycję różnych jubilerskich firm. Szlachetne kamienie są także doskonałą formą lokaty kapitału, choć aby w nie inwestować należy mieć dużo wiedzy i nie bać się pewnego ryzyka, jakie może się z tym wiązać. Zobacz: kamienie szlachetne.

Jednym z bardziej cenionych kamieni szlachetnych jest ametyst, lubiany zwłaszcza za swoją wspaniałą, fioletową barwę, jaką zawdzięcza niewielkiej domieszce glinu i żelaza. Złoża tego minerału występują w licznych krajach na świecie, w tym także można spotkać go można w niewielkich ilościach na terenie Polski. ametyst to ceniony kamień wśród jubilerów, a wyroby oparte na tym właśnie kamieniu cechują się przepiękną urodą, a co za tym idzie powodzeniem u kobiet ceniących niepowtarzalny styl oraz oryginalność. Z kolei oliwin to kamień, którego barwa jest przeważnie zielona, chociaż trafiają się także inne odcienie, nawet dochodzące do czerni. Więcej dla zainteresowanych tematem: kliknij tutaj.

piękny duży szmaragd

Autor: greyloch
Źródło: http://www.flickr.com

Kamień ten także jest dość chętnie wykorzystywany w jubilerstwie, wydobywany jest w kilku krajach na świecie, a jedne z najpiękniejszych okazów znaleźć można na Dolnym Śląsku. W przyrodzie jest kilka rodzajów oliwinów, różniących się właściwościami oraz składem chemicznym, z tego też powodu zastosowanie ich jest dość duże, w zależności od tego, którą odmianę prezentują.

Kategorie: