Buty stanowią bardzo ważną część stroju, niektóre osoby twierdzą, że najważniejszą. Z pewnością wiele osób przywiązuje wagę właśnie do obuwia innych, które w dużym stopniu decyduje o ogólnym wyglądzie danej osoby. Aktualnie wybór butów jest tak duży, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Baleriny

Autor: Luci Correia
Źródło: http://www.flickr.com

Zróżnicowane są zarówno modele obuwia, jak i koszty. Rzecz jasna buty najtańsze zwykle są dosyć niskiej jakości, co bywa powodem szybkiego ich zużywania. Z tego powodu wiele osób wychodzi z założenia, że lepiej jest ponieść większy koszt i później móc wykorzystywać obuwie dłużej.

Ogólnie jeśli chodzi o wspomniany już wybór obuwia, to znacznie szerszy istnieje jeśli chodzi o obuwie damskie. Panie w porównaniu z mężczyznami zdecydowanie mają ogromny wybór, szczególnie że samych rodzajów butów damskich jest bardzo wiele. Buty można dobierać do rozmaitych okazji, jak również do warunków pogodowych. Z tego powodu podczas zróżnicowanych pór roku w miastach obserwować można rozmaite rodzaje butów.

Na gorący czas

Lato jest charakterystycznym czasem, najcieplejszą porą roku, kojarzącą się z wolnym czasem. W pierwszej kolejności z uwagi na upały w lecie panujące buty na ten czas powinny być jak najbardziej przewiewne, dzięki czemu skóra (zobacz też: skóra morska) oddycha. Mogą to być także buty uszyte z naturalnych materiałów, takie jak przykładowo baleriny Clarks. Buty z naturalnej skóry są gwarancją lepszej kondycji nóg, a także dużej wygody chodzenia. W przypadku butów takich jak baleriny jest to szczególnie ważne, ponieważ posiadają one zwykle cienką podeszwę. Tylko odpowiednie jej ukształtowanie zapewni dobrą podporę podczas chodzenia.
Autor: Jacek Rawecki

kozaki

Autor: Solo Femme
Źródło: Solo Femme

Na mrozy i śnieg

Zima natomiast wymaga całkowicie innego stroju, co obejmuje również buty. W zimie królują grube materiały, a także ocieplenia za pomocą futra. Obuwie zimowe dla pań to w pierwszej kolejności kozaki, które występują w zróżnicowanej długości. Wybierając obuwie zimowe trzeba pamiętać o tym, by posiadało możliwie grubą podeszwę. W ten sposób ma się zapewnioną skuteczną izolację od zamarzniętej ziemi. Przykładem zimowych butów dobrej jakości są kozaki Clarks, najczęściej wykonane z wysokiej jakości materiałów.