Dobrze wykształcona stopa złożona jest z trzech odcinków: palców, stępu jak też śródstopia. Ma także system łuków podłużnych oraz poprzecznych nazywanych także wysklepieniami, jakie są rezultatem poprawnego napięcia mięśni stopy i podudzia.

obuwie

Autor: Cristian Dina
Źródło: http://www.flickr.com
Wysklepienia te spełniają przede wszystkim amortyzującą funkcję w czasie wykonywania przeróżnych ruchów (jogging, skakanie, spacerowanie, itd.). To jakby „resory” napinające się pod wpływem zmieniającego się obciążenia.

Czy ten artykuł Ci się podoba? Jeżeli tak, to aby zdobyć podobne dane na prezentowany wątek, spójrz na informacje (https://www.lubiebuty.pl/torebki/plecak.html), one na pewno również przykują Twoją uwagę.

Dobrze uformowana stopa musi stykać się z podłożem trzema punktami. Piątą oraz pierwszą głową kości śródstopia oraz tzw. guzem piętowym.

Strzelanie

Autor: California Department of Fish and Wildlife
Źródło: http://www.flickr.com
Płaskostopie cechuje się tym, że w okolicznościach odciążenia do podłoża lgnie większa jej część bądź w poważnych wypadkach cała stopa styka się z fundamentem. Jest to ułomność, która wywołuje nie jedynie niemiłe dla oka odkształcenia, ale też zaburza role stopy, a w ekstremalnych sytuacjach powodować może bolesność. Wada taka może także wprowadzić zmiany w sposobie chodu. Płaskostopie bywa wrodzone, lub nabyte. Rzecz jasna trudno jest zapobiec wrodzonym defektom stóp, można je tylko korygować w późniejszym stadium życia. Możemy zaś uniknąć powstania nabytego płaskostopia. Profilaktyka przed rozwinięciem się takiej wady nie jest zawiła ani nie wymaga jakichkolwiek większych wyrzeczeń, czy nakładów finansowych. Powinniśmy nosić zawsze dobrze dobrane obuwie.

Warto również utrzymywać należytą wagę ciała. Nadto duża masa ciała może wywierać na łuki stóp nadmierny nacisk, co prowadzi bezpośrednio do ich zniwelowania a w końcu do spłaszczenia.
Kategorie: