Ubiór ma ogromne znaczenie, i to nie wyłącznie w życiu codziennym, ale także, a być może głównie w miejscu pracy. To jak wyglądamy to nasza wizytówka, przecież pierwsze wrażenie jest tylko jedno i wypada uczynić, aby było ono jak najlepsze. Sporo z nas z pewnością słyszało o czymś takim jak dresscode, czyli zasadach ubioru obowiązujących w miejscu, w którym wykonujemy swoje obowiązki.

Zależnie od miejsca, zasady te się różnią, wiadomo, że osoby, które pracują w banku, czy też firmie, nie będą miały możliwości zakładać stroju roboczego, a raczej ubiorą się elegancki kostium, dzięki któremu będą prezentować się poważnie. Tego typu tania włóczka jest niezwykle ważny i wymagany przez sporą ilość pracodawców, co naturalnie, jest czasami uciążliwe, kto bowiem chce ubierać kostium, kiedy żar leje się z nieba i jedyne o czym marzymy to szorty i koszulka? Jednakże nie ma to najmniejszego znaczenia, w pracy musimy wyglądać tak, jak wymaga nasz pracodawca. Każdy musi dostosować się do ogólnie panujących reguł w firmie, nie ma wyjątków. Co interesujące, na pracowników, którzy nie szanują zasad stroju, można nałożyć karę, więc lepiej jednak posłuchać szefa.

kucharz przyrządzający potrawę w restauracji

Autor: Your Mildura
Źródło: http://www.flickr.com

Taki dresscode jest najbardziej rozpowszechniony w korporacjach, gdzie szczególnie troszczy się o to, aby ich pracownicy szanowali reguł tyczących się danego stroju. Zatrudnieni zwykle zostają poinformowani o regułach jeszcze przed zaczęciem pracy, co świadczy o tym, że zasady te są niezwykle respektowane. Warto mieć na uwadze, że dresscode nie determinuje wyłącznie typu stroju, ale również jego kolor i nie jest to wymysł szefa, tylko świadczy nie tylko o kompetencjach całej korporacji, ale również, co istotne, jest wyrazem respektu w stosunku do klienteli. Do najczęściej zakazanych rzeczy odnoszących się ubioru zalicza się zakaz odkrywania wybranych partii ciała, zakazuje się także noszenia jeansów czy klapków, wszystko to w trosce o dobre imię przedsiębiorstwa. W tym przypadku, nierzadko zdarza się, iż strój zostaje sfinansowany przez szefa, by nie obciążać portfeli pracowników.

W niektórych środowiskach, strój to nie tylko sprawa prezentowania się, ale ochrony, bowiem dane zawody wymagają ubierania specjalnie przystosowanego stroju, który pełni także funkcję ochronną. Do tego typu zawodów należą nie tylko te wykonywane w fabrykach, ale także kucharze, który zakładają, znany wszystkim, strój, który z pewnością mówi nam jaki zawód wykonują. Każdy bowiem widząc kucharza odzianego w specjalny strój, zaczyna go bardziej respektować i wierzy w jego zdolności. Dlatego też tak istotny jest taki ubiór w pracy, bowiem automatycznie wpływa on na psychikę potencjalnego klienta.

obsługa hotelowa

Autor: Porto Bay Hotels & Resorts
Źródło: http://www.flickr.com
Propozycja firm, które sprzedają odzież dla kucharzy, jest naprawdę duża, więc każdy pracodawca wybierze coś stosownego dla zatrudnionych, co ciekawe, pewnie wielu z nas dostrzegło, iż rozpoznawalni, światowi kucharze, posiadają spersonalizowane stroje kucharskie, co stanowi gwarancje ich talentu w dziedzinie gastronomii. Kolejną dziedziną, w której ubiór to także wizytówka całego zakładu, jest branża hotelarska, dresscodu przestrzega się zwykle w luksusowych hotelach, w których obsługa jest na najwyższym poziomie, a zatrudnieni posiadają przygotowane wyłącznie dla wybranego hotelu stroje, które zostają znakiem rozpoznawczym całego hotelu – sprawdzić to możemy wystukując w Internecie frazę odzież dla hoteli. Ukaże się nam szeroka gama charakterystycznych mundurków. Wiemy już, że stosowny strój w miejscu pracy, to nie tylko sprawa estetyki, ale również dbałość o klientelę i nasze bezpieczeństwo.