Każdy miłośnik wypraw górskich powinien pamiętać o tym, jak ważny jest właściwy ubiór na szklaku. Dotyczy to zarówno amatorów, jacy od czasu do czasu chodzą górskimi trasami, jak też całkowitych zapaleńców, którzy często wyjeżdżają w góry oddając się całodniowemu trekkingowi. Jakie rzeczy powinny charakteryzować strój takiej osoby? Podstawą są z pewnością dobre buty. Nie ulega wątpliwości, iż bez właściwego obuwia, trekking może być dość nieprzyjemny. Ważne, by buty były wygodne, dobrze dopasowane, oraz nie przemakały.

kurtka

Autor: Barely Noticed Stuttgart
Źródło: http://www.flickr.com

Istotne aby nie doprowadzić do bolesnych otarć na stopach, jakie będziemy potem leczyć parę dni. Jak często chodzimy w góry latem, wiosną albo jesienią to najlepsze będą półbuty podejściowe. Już odeszły do przeszłości czasy, kiedy to w góry zawsze ubierało się buty za kostkę. Jeśli nie chodzimy z ciężkim plecakiem po wymagającym terenie, to takie buty w zupełności wystarczą. Na pewno są wygodne i nie są tak sztywne, dlatego podejścia pod strome stoki są z pewnością łatwiejsze. Kolejna rzecz to kurtka. Tu oprócz nieprzemakalności istotna jest również odporność przed wiatrem. Kurtki softshell (e-militaria.pl/kurtki-softshell-70) będą często świetnym wyborem. To odzież wierzchnia, jaka chroni dobrze przed wiatrem, a przy okazji też dobrze oddycha.

Jeżeli po przeczytaniu tego tekstu sądzisz, że warto jest szerzej poznać ten temat, to ponadto zerknij tu (https://ubierzekipe.pl/10-koszule-robocze).

To spory plus, ponieważ w przypadku cięższych oraz całkiem nieprzemakalnych kurtek ta oddychalność jest o wiele gorsza. Istotne jest także to, że mimo tego, iż kurtka ta nie jest nieprzemakalna, to z początku przez jakiś czas dobrze chroni przed deszczem pierwotna warstwa impregnacji. Oprócz tego kurtka ta jest dość ciepła. W gorszą pogodę na pewno dobre będą kurtki wojskowe – e-militaria.pl/kurtki-25. Odzież ta, ma to do siebie, iż jest bardzo wytrzymała, bo ma służyć jako profesjonalne okrycie wierzchnie w trudnych warunkach.

Kurtki te są więc przeznaczone, zależnie od modelu na inne pory roku oraz powinny zapewniać bardzo dobrą ochronę przed złymi warunkami atmosferycznymi. Wszystkie one jednak chronią świetnie przed wiatrem, wilgocią i chłodem, to znaczy tym, co najbardziej dokucza na górskich terenach, kiedy pogoda za oknem nie jest najlepsza. Oprócz kurtki oraz dobrego obuwia jest na pewno mnóstwo innych przydatnych gadżetów i odzieży, które ułatwiają wędrówki po górach i dają lepszy komfort – strona www. Jednak to już zależy od tego jakie mamy fundusze. Na takie rzeczy można przeznaczyć bardzo dużo pieniędzy, ale to już my musimy podjąć decyzję.