Złoto od stuleci jest miarą bogactwa oraz wysokiej pozycji. Pojawia się ono w licznych podaniach, bajkach i innych opowiastkach, a i historycy mogliby na pewno przytoczyć nie mniej przykładów potwierdzających przedstawioną tezę.

Kolorowe kamienie szlachetne

Autor: MAURO CATEB
Źródło: http://www.flickr.com
Im trudniej pozyskać dany kruszec, tym jest on bardziej drogocenny. A złoto nawet w dzisiejszych czasach nie bywa wydobywane w ogromnych ilościach.

Jeżeli szukasz fascynujących danych na omawiany temat, to starannie przeanalizuj pomocny portal (https://cudmoda.pl/kategoria/kobieta/kurtki), który posiada godne uwagi informacje.

Stąd wszelkie dobra wykonane z tego kruszcu ciągle mają sporą wartość.

O nadprzyrodzonej mocy kamieni półszlachetnych głęboko przekonani są pasjonaci wróżbiarstwa. Zresztą nie jedynie oni, bowiem przecież któż, nawet z czystej ciekawości, nie zagląda do horoskopów. Już od lat średniowiecza przypisywano kamieniom nieprawdopodobne moce. Jasnozielony oliwin ma ponoć chronić człowieka przed różnymi chorobami, a karmazynowy jaspis koić skołatane nerwy. Aby jednak doświadczyć na własnej skórze dobroczynną moc, należy obowiązkowo mieć kamień przy sobie, oczywiście najlepiej w formie ładnej biżuterii. Łańcuszki albo bransoletki stały się zresztą nieodzownym dodatkiem do modnego, zarówno damskiego, jak i męskiego odzienia.

Dziś złoto właściwie nie jest tworzywem, z którego najczęściej powstaje biżuteria dla pań. Czterdziestolatki o wiele chętniej płacą za srebrne łańcuszki czy kolczyki. Tymczasem złota biżuteria jest w rzeczywistości zarezerwowana na szczególne okazje. Małżonkowie zakładają złote obrączki, a złote krzyżyki są ofiarowywane na przykład jako upominek z okazji komunii. Na w pierwszym paragrafie już napomknęliśmy, że złoto pozostaje niezwykle cennym kruszcem, stąd nierzadko z tego tytułu poszukujemy jego tańszych zamienników.

Biżuteria, jaką współcześnie zakładają nastolatki, panie w sile wieku czy seniorki nie zawsze bywa wykonana z bardziej szlachetnych metali. Dużą popularnością cieszą się również imitacje – np. stal nierdzewna z powodzeniem zastępuje srebro. Tymczasem kamienie takie jak bursztyn czy oliwin wcale nie kosztują fortuny, więc typowa Polka ma praktycznie nieograniczony wybór. Tak naprawdę można byłoby zaryzykować tezę, że dobrze oprawiony barwny kamień prezentuje się bardziej reprezentacyjnie aniżeli diament – w końcu jeśli ktoś nie jest jubilerem, ten z pewnością nie potrafi odróżnić wartościowego kamienia od tanich podróbek.