Klejnoty do niedawna kojarzone były wyłącznie z damami. Pierścionki, naszyjniki były swego rodzaju znakiem rozpoznawczym statusu jaki w danej grupie nosząca je kobieta zajmowała. No i bez wątpliwości przydawały – tak jak dziś – szyku noszącej je damie.

broda

Autor: Nan Palmero
Źródło: http://www.flickr.com
Panowie raczej stronili od podobnych rzeczy jak: modne łańcuszki męskie czy bransolety dla mężczyzn, ponieważ inaczej zaznaczali swą pozycję społeczną. Dżentelmen głównie miał sobie radzić w każdej sytuacji, ochraniać rodzinę przed niebezpieczeństwami. Do właściwego odegrania tejże funkcji społecznej nie potrzeba zewnętrznych przedmiotów w postaci przeróżnych ozdób. Stąd też wszelkiego rodzaju świecidełka zwykle postrzegane były przez mężczyzn za niepotrzebny lub nawet jako znak zniewieścienia.

Jedynym wyjątkiem od tej reguły były ongiś sygnety dla mężczyzn, wkładane bardzo chętnie właśnie jako przejaw statusu społecznego, pewnego rodzaju nobilitacja właściciela. Z początku sygnety spełniały funkcję praktyczną – były sposobem podpisywania się. Znak wygrawerowany na pierścieniu identyfikował właściciela. Pieczęć taka miała także moc prawną. Dokument sygnowany takową pieczęcią uważany był za prawomocny i obligujący. Z czasem ten konkretny aspekt sygnetów dla mężczyzn został zapomniany. Współcześnie pozostała tylko jego funkcja ozdobna. Dziś już sygnet dla mężczyzn nie koniecznie informuje otoczenie, iż jego właściciel jest szlachetnie urodzony.

Z początkiem dwudziestego pierwszego wieku z wolna zmienia się podejście do biżuterii męskiej. Można spostrzec coraz większą swobodę w uznawaniu tego co jest a co nie jest męskie. Pan który ma potrzebę aby się za pomocą modne bransolety dla mężczyzn się upiększyć, nie musi mieć obaw że narazi się na śmieszność. Co więcej – znani projektanci mody coraz to częściej w swych projektach sięgają właśnie po tego typu ozdoby jak łańcuszki dla mężczyzn, naszyjniki dla mężczyzn i inną biżuterię dla mężczyzn. Obecnie często tego typu gadżety spostrzegane są jako sposób na wyrażenie własnej indywidualności. Jest to mym zdaniem jeszcze jeden symbol zachodzących współcześnie przemian w rolach społecznych pełnionych przez kobiety i mężczyzn.

Chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów na tego rodzaju temat? Jeśli tak, to kliknij tu oraz zdobądź pomocne info (http://www.reformastudio.pl/) – niewątpliwie ono również będzie dla Ciebie ekscytujące!

Jednakże musimy być ostrożni w obdarzaniu znajomych mężczyzn podobnymi podarkami, chyba że dobrze poznaliśmy gusta osoby którą chcemy obdarować.