Jeszcze kilka lat temu służba żołnierska była obligatoryjna. Nastolatkowie przyoblekali właściwy uniform, który według znanych słów działa niczym magnes przyciągający kobiece spojrzenia. Żołnierskie dwuszeregi nie bywają oczywiście zarezerwowane tylko i wyłącznie dla panów. Niewiasty również mogą wstąpić do wojska i wyglądać jak żołnierze, a dokładniej, żołnierki. Jeśli którejś z nich z bronią jednak do twarzy nie jest, wybierze mniej skomplikowane wyjście: pobiegnie w podskokach do sklepu z militariami i kupi sobie skóropodobne kozaki oficerki.

kozaki

Autor: Solo Femme
Źródło: Solo Femme
Jak sama nazwa określa wspomniane wyżej kozaczki nawiązują swoją aparycją do obuwia wkładanego przez oficerów. Takie modele świetnie sprawdziły się w armii, gdzie pogoda pod psem nie miała wpływu na częstotliwość ćwiczeń czy działania militarne. Głębokie kałuże, bagniste tereny, połacie błota, nieubite dróżki, dziurawe drogi – to tylko niektóre wyzwania, jakim musiały sprostać żołnierskie kozaki (sprawdź więcej). Wydatniejsze niż zwykle podeszwy, niewielki kwadratowy obcas, solidna skóra i wreszcie charakterystyczne, wysokie cholewy – cała grupa wymienionych składników skutecznie ochraniała stopy i kończyny dolne żołnierzy wyższych rangą, nawet jeśli nie byli oni tak bardzo wystawieni na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych jak szarzy szeregowcy.

Moda z zasady jest niezwykle zaborcza. Poszukuje pomysłów we wszystkich dziedzinach ludzkiego życia. Nic dziwnego, że elementy typowe dla żołnierskiego umundurowania szybko zostały wykorzystane przez projektantów mody. Obuwie o takiej proweniencji zakupią jednak tylko wybrane przedstawicielki płci pięknej.

kozaki

Autor: Maria Morri
Źródło: http://www.flickr.com

Kozaki oficerki założą kobiety śmiałe i te, które nie znoszą słowa sprzeciwu. One nigdy nie wracają do mieszkania objuczone reklamówkami jak dromadery ani nie oddają panu ostatniego wolnego miejsca parkingowego na placyku pod zapchaną galerią handlową. W sytuacjach kryzysowych potrafią potężnie tupnąć swoim oficerskim obcasem i zaprowadzić porządek z kadrypodchorążych rodem.

Kozaki oficerki, aby przypodobać się elegantkom, musiały przejść lekką przemianę i nieco złagodzić swój prosty, wojskowy wygląd. Powszechnymi ozdobami są dodatkowe srebrne klamerki, wyeksponowane, ciężkie zapięcia albo naszywki wojskowe z okrągłych, metalowych blaszek (). Dopiero w takim kształcie będą mogły zdobić kończyny dolne dwudziestolatki w czasie wyjątkowych minut jej życia, czyli na pewno pierwszej randki czy pierwszej studenckiej potańcówki.