Każdy człowiek ma w swej szafce dużo ubrań, czy jednak wiesz, jak zostały one stworzone? Wykorzystano do takiego celu tak zwane automatyczne lub ręczne krosna tkackie, a półfabrykatem była tak zwana przędza tkacka.
Przykładowo tkanina wykonana z takich surowców jak konopie czy też bawełna została wykonana przy wykorzystaniu takich samych maszyn.

Laptop FX610

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
ciuchy

Autor: Harald Deischinger
Źródło: http://www.flickr.com
To ważne, ponieważ przedsiębiorstwa produkcyjne przeważnie mogą zajmować się wytwarzaniem tylko jednego rodzaju materiału. Można podzielić je na tak zwane kryteria. Istnieje zatem kryterium użytkowe, ze względu na kolorystykę czy też splot tkacki. Osobną grupę stanowią tzw. materiały artystyczne. Produkowane są one ręcznie, zazwyczaj chałupniczo na drewnianych warsztatach tkackich. Należałoby też dodać, że każda tkanina bez względu na wariant wyprodukowania musi być odpowiednio wykończona. Taki proces opiera się na wyeliminowaniu niepotrzebnych włókienek i np. upraniu materiału. Przebieg wykończenia tkaniny polega na jej klasyfikacji, dublowaniu i tzw. belowaniu.
tkanina

Autor: Lóránt Szabó
Źródło: http://www.flickr.com
Należałoby również dodać, że w mowie potocznej pojęcia tkanina oraz dzianina (zobacz dzianiny futerkowe od producenta) bywają używane wymiennie. Te dwa typy materiałów odróżniają się wzajemnie procesem wytwarzania. Tkaniny tworzone są z dwóch układów nitek (osnowy oraz wątku), które są ułożone we wspomniany wcześniej splot. Istnieje dużo rodzajów tkanin, przykładowo dżins, aksamit czy jedwab. Dzianiny powstają z kolei z jednej lub wielu nitek poprzez przygotowywanie tak zwanych kolumienek albo rządków.

Osobom nie obeznanym w temacie wystarczy powiedzieć, że T-shirty to dzianiny, z kolei bluzki wizytowe to tkanina. Rozbieżność pomiędzy wymienionymi materiałami doskonale można poczuć w dotyku.
Kategorie: