Jubilerstwo ma rzeczywiście długą historię. Jest to artystyczne rzemiosło, odnosi się do tworzenia wyrobów z drogocennych materiałów. Kiedyś tego typu zadania określało się jako złotnictwo, zaś termin jubilerstwo odnosi się już do czasów najnowszych.

kobieta z biżuterią

Autor: Diva
Źródło: Diva
Faktycznie biżuteria zawsze służyła jako ozdoba ciała, lecz również jako element ubrania na różnorakie okazje. Początkowo była wyrabiana z kości, rogów ale i muszli, następnie zaś ze złota, masy perłowej oraz kamieni szlachetnych. Najbardziej cenna biżuteria od niepamiętnych czasów stanowi symbol władzy, społecznego statusu i bogactwa. Najczęściej kojarzona jest z kobietami, i obecnie nie uległo to zmianie. To one są dość często właścicielkami różnorakich pierścionków, kolczyków oraz naszyjników, jakie podkreślają ich prezencję.
Biżuteria to jednakże coś więcej, wiedzą o tym ci, którzy inwestują w nią jako przyszły kapitał. Zaopatrują się oni w specjalnych miejscach, takiego rodzaju jak hurtownia jubilerska wiedząc, iż tego rodzaju lokata jest w stanie zaprocentować w przyszłych latach, może to zaoferować same plusy- polecana hurtownia jubilerska. W czasach starożytnych złotnictwo opierało się na wytwarzaniu luksusowych rzeczy codziennego użytku, jak świeczniki czy wazony, ale i różnorakich ozdób – naszyjniki lub pierścienie. Nie zapominajmy o przedmiotach, które służyły religijnemu kultowi, tworzone więc były kielichy, złote (sprawdź – złote celebrytki) i srebrne relikwiarze. Działalność warsztatów złotniczych ujęto w tzw. struktury cechowe, miało to miejsce w trzynastym wieku w Europie Zachodnie i w 14 wieku w Polsce.

pierścionek, biżuteria

Autor: MAURO CATEB
Źródło: http://www.flickr.com
Wytwarzanie biżuterii jest połączeniem różnorakich aspektów wiedzy naukowej oraz dość zawiłej technologii. Niektóre czynności, kiedy wytwarzane ręcznie, aktualnie są zautomatyzowane, jednakowoż wiele technik zostało do dnia dzisiejszego. Mają rodowód sięgający tysiąca lat wstecz.
W Polsce mamy tzw. obligatoryjne prawo probiercze, nakazuje ono tak zwane cechowanie takich wyrobów w państwowym urzędzie probierczym. W naszym kraju jest aż ponad cztery tysiące podmiotów gospodarczych, jakie zajmują się tworzeniem i obrotem wyrobów z kamieni szlachetnych oraz metali- np: gemeo.pl/. Można powiedzieć, iż zainteresowanie tą tematyką nie słabnie, co więcej, w niektórych okresach dostrzegalna jest tendencja zwyżkowa, więc wtedy różne ozdoby sprzedają się jeszcze bardziej skutecznie.